ENDEMİK KARADENİZ TURU

İyi 3 yorum
3.3/5
Misafirlerin 67% tavsiye ediyor

Süre

7Gün

Tur Türü

KARADENİZ TURLARI

Grup boyutu

16 kişiler

Genel Bakış

Endemik Karadeniz turu: Şehir hayatının gürültülü ve yorucu yaşamından sizleri bir süreliğine koparıp Karadeniz'in el değmemiş bakir coğrafyasında  misafir edeceğimiz bu unutamayacağınız turda Artvin ve Rize'nin hayran kalacağınız  tabiatında  sizleri ağırlayacağız.Endemik Karadeniz turumuz, Trabzon Havaalanı'ndan başlayarak Türkiye'nin tek Biyosfer rezerv alanı olan Macahel  vadisini, Türkiye'nin en güzel kütük evlerini görebileceğiniz Şavşat Vadisi'ni,Karagöl'u tadına doyarak gezebileceğiniz bir program sünüyor...Rize Çamlıhemşin yaylalarının en güzel ornekleri olan Gito ,Badara ,Pokut Sal yaylalarinda manzarayı iliklerinize kadar yaşayıp eşsiz fotoğraflar karelerine sahip olacaksınız..Avusor yaylasi  Buzul Gölü nde yazın sıcaklığını unutup üşüyecek,Şelalelerinde  doya doya islanacaksınız..Karadeniz yemeklerinin  tadina bakmakla kalmayıp bir bardak Çay olsa  bardaklarin ,Tulum şiştiginde gönüllerin  dolacaği  program sizleri bekliyor. Bu programın diğer programlardan en büyük farkı Karadeniz'in kültürünü coğrafyasını ve en önemlisi de doğasını ve biyolojisini yaşamak ve öğrenmektir.. keyifli bir tatil yapmanın tadını siz değerli müşterilerimize yaşatmayı umuyoruz..0 rakımda başlayan turumuz inişli çıkışlı notalarıyla sizleri her gün bulutların üzerine çıkararak eşsiz manzaralarla buluşturduğumuzda ‘İyi ki’ diyeceğinize eminiz...Endemik Karadeniz turunda yoğun Turizm alanlarından kaçarak daha bakir,henüz el değmemiş doğal ortamlarda sizlere unutulmaz bir tatil sunmak bizim işimiz...

Fiyata Dahil Olan Hizmetler / Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Otellerde 5 Gece Y.P Konaklama (kahvaltı-akşam yemeği)
İlk Gece Oda-Kahvaltı Konaklama
Profesyonel Rehberlik Hizmeti
Gidiş – Dönüş Uçak Bileti (Ankara- Trabzon, Rize-Ankara)
6 Öğle Yemeği
Yemekler Sırasında Su
Zorunlu Paket Tur Seyahat Sigortası
Milli Park Girişleri
Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri
Bölge Transfer Aracı
Yemeklerde Alınan Soğuk İçecekler
Şahsi Harcamalar
Son Gün Akşam Yemeği
Müze vb. Giriş Ücretleri
Otellerde Minibar Kullanımı
Özel Aktiviteler (Rafting, Zipline v.b)
Dâhil Olan Hizmetlerde Belirtilmeyen Tüm Harcamalar

Tur Programı

1.GÜN: ANKARA-TRABZON HAVALİMANI (OTEL KONAKLAMASI)
Akşam 18:00’da Sezenler Sokak Atatürk Lisesi önünde buluşup havaalanına hareket ediyoruz. Buradan Ankara Esenboğa Havalimanı’na transferimizi gerçekleştiriyoruz. Havaalanında check-in işlemlerimizi bireysel olarak gerçekleştirip Anadolu Jet’in 20:50 Ankara – Trabzon Uçuşu ile Trabzon Havalimanı’na iniş yapıyoruz. (Havayolu şirketinin uçak saatlerinde değişiklik yapması durumunda bilgilendirme yapılacaktır.) Trabzon Havaalanı’nda bizi karşılayacak olan transfer aracımız ile buluşup konaklamak üzere otelimize transfer oluyoruz.
2. GÜN: HOPA-BORÇKA KARAGÖL-CAMİLİ
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası rehberimizle buluşuyor ve bir yanımızda Karadeniz bir yanımızda yemyeşil çay bahçeleri ile Karadeniz Sahili boyunca yol alıyoruz. Sahil yolundan devam ederek Ardeşen ve Arhavi'ye ulaşıyoruz. Arhavi 'de öğle yemeğimizi aldıktan sonra Türkiye’nin Gürcistan sınırındaki ilçesi olan Hopa'ya ve ardından Borçka'ya gitmek için Karadeniz’i bırakarak Cankurtaran Dağı'na doğru tırmanmaya başlıyoruz. Karadeniz'in yemyeşil doğası burada bizleri karşılıyor. Cankurtaran Tüneli’ni geçtikten Borçka'dan Borçka Karagöl'e doğru yol alıyoruz. Karagöl'ün eşsiz manzarası bizleri karşılıyor. Yemyeşil ladin ve geniş yapraklı ağaçlarla çevrili Karagöl manzarası eşliğinde kısa bir göl turu yapıyoruz. Belki bir de çay içeriz. Çaylarımızı içtikten sonra eski adı Maçahel yeni adı Camili olan Türkiye'nin ilk Biyosfer Rezerv Alanı’na doğru yola çıkıyoruz. Camili Biyosfer Rezerv Alanı UNESCO tarafından Biyosfer Rezerv Alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Yol boyunca rehberimiz Biyosfer Rezerv Alanı ile ilgili biyolojik bilgileri verirken bu doğal güzelliklerin önemini daha iyi anlıyoruz. Kültürü, doğası, biyolojisi ve bitki türleri açısından dünyada doğallığı bozulmamış bir yaşam merkezi olması dolayısıyla Camili Biyosfer Rezerv Alanı büyük önem arz etmektedir. Yaklaşık 2 saatlik yolculuğumuzun ardından Camili’ye ulaşıyoruz. Camili Ahşap Cami Mimarisi’nin güzel bir örneğini gördükten sonra Maral Şelalesi'ne doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık yarım saatlik araç yolculuğundan sonra kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Yürüyüşün sonunda eşsiz manzarasıyla gürül gürül akan Maral Şelalesi bizleri karşılıyor. Keyif yapmak isteyenler şelale manzarasında çayını kahvesini yudumlarken macera severlerle şelaleye daha da yaklaşmak istiyoruz. Biraz zahmetli olsa da isteyenlerle şelaleye inip belki de biraz ıslanma fırsatı buluruz. Yorucu bir günün ardından dinlenmeyi hak ettik dinlenmek için Artvin'deki otelimize geçiyoruz.
3. GÜN: ARTVİN -ŞAVŞAT PINARLI KÖYÜ - BALIK GÖLÜ
Artvin’in mis gibi temiz havasında uyandıktan sonra güzel bir kahvaltı yapıyoruz. Otelimizdeki kahvaltı sonrası Türkiye'nin en büyük Atatürk Heykeli’ni görmek ve atamıza selam vermek için Atatepe’ye gidiyoruz. Ardından Şavşat’ın eşsiz doğasını ve mimarisini doya doya yaşamak için Şavşat’a doğru yola çıkıyoruz. Artvin baraj gölü manzarası eşliğinde dağlar arasında yol alırken yöresel türküler bize eşlik edecek. Pınarlı Köyü’nde öğle yemeğini yedikten sonra orman içi güzel bir yürüyüş ve göl manzarası için Şirata göllerine doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık yarım saat orman içinde kuş seslerinin bize eşlik ettiği güzel bir yürüyüş olacaktır. Yürüyüş esnasında rehberimiz orman ekolojisi hakkında bize çok değerli bilgiler verecek ve ormanların ve doğanın değerini bir kez daha hatırlayacağız. Şirata göllerinin serin sularına kendinizi bırakmaya cesaretiniz var mı? Güzel, dinlendirici molanın ardından Balık Gölü’ne ulaşmak için yürümeye başlıyoruz. Yürüyüşün sonunda aracımız bizi otelimize götürmek için bekliyor olacak.
4.GÜN:ŞAVŞAT-KARAGÖL-ŞAVŞAT SEYİR TERASI
Şavşat'ın mis gibi temiz havasında uyandıktan sonra güzel bir kahvaltı yapıyoruz. Otelimizdeki kahvaltı sonrası Şavşat’ın eşsiz doğasını ve mimarisini doya doya yaşamak için Karagöl'e doğru aracımızla yola çıkıyoruz. Karagöl'e gittikten sonra Karadeniz’deki peri bacaları olan Şavşat Peribacaları’na giderek doğanın toprağı nasıl şekillendirdiğini peri bacalarının oluşumunu güzel manzara eşliğinde izliyoruz. Şavşat turumuz sona eriyor ve Artvin'e doğru yola çıkıyoruz. Artvin barajlarını seyrede seyrede yolculuğumuz devam ediyor. Bir baraj manzarası çay molası vermeden olmaz. Cankurtaran Tüneli’ni geçerek Karadeniz sahilinde ilçe olan Hopa’ya ulaşıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından güzel bir yürüyüşe ne dersiniz? Güzel bir patikada yaklaşık 1.5 km bir yolculukla adeta gökyüzünden akarcasına kayalara çarpan Mençuna Şelalesi’ne ulaşıyoruz. Şelalenin serin sularında günün yorgunluğunu attıktan sonra konaklamak üzere Fındıklı’daki otelimize geçiyoruz.
5.GÜN: FINDIKLI -ÇAMLIHEMŞİN ZİL KALE PALOVİT ŞELALESİ –GİTO - BADARA YAYLALARI
Yaklaşık 300 yıllık tarihi konakta kahvaltıya doyum olmaz. Düşünün ne hatıralar yaşanmıştır. Unutulmuş ne hikâyeler vardır. Kahvaltımızın ardından fındıklı Laz Konakları’nı gezmek üzere yola çıkıyoruz. Kısa bir bilgilendirme sonrası Fırtına Vadisi bizi bekliyor. Fındıklı'daki otelimizden ayrılarak Ardeşen ve Çamlıhemşin Fırtına Vadisi’ne ulaşıyoruz. Dileyen misafirlerimizle rafting ve zipline keyfi yaşıyoruz. Türkiye’nin en görkemli kalesi olan Kale-i Zir (Zil Kalesi)’ ni ziyaret ederek Fırtına Deresi’nin kenarına kartal yuvası gibi kurulmuş kaleden yemyeşil ormanların içinden akan dereyi seyre dalıyoruz. Kısa bir kale ziyaretinden sonra gürül gürül akan Palovit Şelalesi’nde serinlemek üzere yola çıkıyoruz. Palovit Şelalesi’nde serinlemek için suya girmenize gerek yok şelaleye yaklaşın yeter. Fırtına Vadisi’ni en özel kılan alanlardan biri de dünyada şimşirin ormanlaştığı tek nokta olan Şimşir ormanlarını ziyaret etmeden olmaz. Belki biraz hastalar belki biraz yaşlılar ama bizler için çok değerliler. Öğle yemeğinin ardından Fırtına Vadisi’nin sağ yamaçlarını kullanarak bakir ladin ormanları arasından yükselerek orman sınırı içinde bulunan şirin bir yayla olan Badara Yaylası’na ulaşıyoruz. Eşsiz manzara ve yayla havasına kendimizi çok kaptırmadan Gito Yaylası’na doğru yola çıkıyoruz. Kaçkar dağlarının eşsiz manzarası bizleri karşılıyor. Küçük bir yayla gezisinin ardından Karadeniz havası bize müsaade ederse bütün Kaçkarları fotoğraflayıp konaklamak için otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğinin ardından Karadeniz Yöresi’nin en mistik enstrümanlarından olan tulum yapım aşamalarını görmek ve tulumun eşsiz ezgilerini dinlemek üzere Tulum Sanat Atölyesi’ ni ziyaret etmeye ne dersiniz ? (Not istek olduğu taktirde organize edilecektir).
6.GÜN: SAL YAYLASI - POKUT YAYLASI- AYDER YAYLASI
Yemyeşil eşsiz doğa manzarasında kahvaltımızı yaptıktan sonra aracımızla yola Şenyuva Köyü’nden Fırtına Vadisi’nin orta yamaçlarından yükselerek Sal Yaylası’na doğru yükseliyoruz. Yolculuk biraz zorlu malum Karadeniz şartları. Zorlu yolculuktan sonra kartal yuvası gibi kurulmuş Sal Yaylası’na ulaşıyoruz. Hakim tepeye kurulmuş mükemmel manzara bizleri karşılıyor. Sal Yaylası’ndan yürüyerek kısa bir yürüyüşle Pokut Yaylası’na ulaşıyoruz. Eşsiz manzara karşısında öğle yemeğimizi yedikten sonra çay içmeden olmaz herhalde. Yemek sonrası doğa yürüyüşü için yola çıkıyoruz. Yürüyüşün ardından aracımızla yola çıkarak Ayder’deki otelimize ulaşıyoruz.
7.GÜN: AVUSOR-TOBACELAZENA GÖLÜ-AYDER
Güzel bir kahvaltının ardından aracımızla Fırtına Deresi’nin doğduğu Kaçkarlara doğru yola çıkıyoruz. Orman sınırına geldiğimizde tam bir buzul vadisi karşımıza çıkıyor. Buzul Dönemi’nde şekillenen vadinin jeolojik bilgilerini rehberimizden öğreniyoruz. Buzul vadisinin ortasına kurulmuş Avusor Yaylası’na ulaştığımızda kendimizi Alplerde hissediyoruz. 2200 rakımlı Avusor Yaylası’nda aracımızdan iniyoruz. Yaylada belki çay içeriz yada yayla sütü fena olmaz. Kısa bir molanın ardından buzul gölüne doğru yürüyerek yola çıkıyoruz. Orta zorlukta arada dik tırmanışları olan yaklaşık 3 km.’ lik bir yürümeden sonra adından da anlaşıldığı üzere buz gibi buzul gölü bizleri karşılıyor. Cesareti olanlarla yüzmeye varız. Öğle yemeğinin ardından günümüzü sonlandırıyoruz ve havaalanına doğru yola çıkıyoruz.

Ulaşım Tipi

Uçaklı

Grup boyutu

16 Kişi

Tur Süresi

6 gece ve Üzeri

Sıkça Sorulan Sorular

Özel Notlar
*Turumuz 16 kişi ile sınırlıdır.
*Turlarımız yeterli (En az 14 kişi) sayıya ulaşmaması durumunda iptal edilir ve min. 3 gün önceden haber verilir.
*Tur kayıtları sırasında PCR TEST, HES KODU vb. gibi uygulamalarda tur tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın güncel genelgesine göre hareket edilecektir.
*Araç marka ve model belirtilmez. Acente gerektiğinde araç değişikliği yapabilir.
*Otellerden ayrılış saatleri ve tur programında meydana gelebilecek değişiklikler rehber tarafından ayarlanacaktır. Gezimize; spor ayakkabısı (yedek ayakkabı),fotoğraf makinesi ve yedek hafıza kartı, güneş gözlüğü, yağmurluk, kalın bir hırka, sırt çantası getirmenizi öneririz.
*Sürekli kullandığınız ilaçlarınızı yanınıza almayı unutmayınız.
*Araç yerleşme planında sağ, sol veya koridor, cam kenarı garantisi verilmez; sadece koltuk numarası garantisi verilir.
*Tura katılan misafirlerimizin, kişisel sağlık sorunları (kronik hastalıklar vb.) gibi nedenlerden sürekli kullandıkları ilaçları ve sağlık raporlarını yanlarında bulundurmaları ve konuyla ilgili rehbere bilgi vermeleri önerilir.
*Programda yazılı olan fakat resmi tatiller ve özel günler nedeniyle kapalı olan müze ören yerleri vb. yerlerin ziyaret edilememesinden firmamız sorumlu değildir.
*Mola yerleri yol güzergâhındaki dinlenme tesisleri ya da benzinlikler olarak rehber tarafından belirlenir, bu tesislerdeki yoğunluk tadilat vb. gibi nedenlerle ortaya çıkan hizmet kalitesindeki aksaklıklardan firmamız sorumlu değildir.
*Misafirlerimizin rehber tarafından belirlenen buluşma saati ve buluşma yerine geç kalmaları durumunda programın aksamaması adına rehber programa devam edecektir. Geç kalan misafirlerimizin ise, bir sonraki ziyaret noktasına kendi imkanları ile gidecekleri düşünülecektir.
*Rehber gerekli gördüğü durumlarda hava durumu, yol durumu vb. gibi nedenlerle programda gün içerisinde gezilecek noktaların sırasında veya günler arasında değişiklik yapabilir.
*0-6 yaş çocuklarda otel konaklamasında yatak verilmeyebilir. Otellerde yapılacak 3 kişilik konaklamalarda her otelde 3 ayrı yatak verilememektedir. Genel olarak 3 kişilik odalarda 1 büyük yatak ve 1 ek yatak organize edilmektedir.
*Turlarımızda koltuk oturma planlaması rezervasyon sırasına göre yapılmakta olup rotasyon (koltuk değişimi) uygulamamız bulunmamaktadır.
*3-6 Yaş Çocuk için ödenen yalnız KOLTUK (uçak, araç vb.) ücreti olup, tur aracı dışında diğer hizmetleri kapsamamaktadır.

Konaklama Otelleri

2. Gün

Grand Artvin Otel vb. - http://www.grandartvinhotel.com.tr/
3. Gün

Şavşat Yeşil Vadi vb. - https://greenvalleysavsat.com/
4. Gün

İnceler Konağı vb. - http://www.incelerotelrize.com/
5. Gün
7. Gün
8. Gün

DÖNÜŞ YOLCULUĞU -
6.000 ₺ başlayan fiyatlar

Ekstra Fiyatlar:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{ type.price }}%
{{ formatMoney(type.price) }}
  • {{total_price_html}}
  • {{pay_now_price_html}}
başlayan fiyatlar
6.000 ₺
3 Yorum