Devr-i Alem Rotalar Orta Asya ve Uzakdoğu Turu

Devr-i Alem Rotalar Orta Asya ve Uzakdoğu Turu


Türk Hava Yolları
15 Gün
Kolay Vize İmkanı

  • Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmetleri
  • Programda belirtilen tüm geziler, müzeler ve ören yeri ziyaretleri ve giriş ücretleri
  • Otel ve turist şehir vergileri
  • Havalimanı – Otel – Havalimanı arası transferler
  • Tüm şehirlerarası geçişler, havalimanı transferleri ve tur transferleri
  • Otel ve turist şehir vergileri

Tur Kalkış Tarihleri:

10 Mayıs / 13 Eylül

TUR PROGRAMI

Broşür İndir
1. Gün: İstanbul - Ulan Batur

İstanbul havalimanı dış Hatlar Gidiş Terminalinde buluşuyoruz. Türk Havayolları’nın tarifeli seferi ile Ulan Batur’a uçuyoruz. Geceyi uçakta geçiriyoruz.

2. Gün: Ulan Batur

Yerel saat ile sabah saatlerinde Ulan Batur’a varıyoruz. Pasaport işlemlerinin tamamlanmasının ardından panoramik şehir turuna çıkacağız. Sukhbataar meydanı, Çengiz Kagan anıtını, Ulusal Tarih Müzesi görülecek yerler arasındadır. Yemekten sonra Tsonjin-Boldog bölgesi Tuul nehri yakınlarında bulunan altın kamçı olarak da bilinen, 40 metre uzunluğundaki Cengiz Han Atlı Heykelini ziyaret edeceğiz. İnsan eliyle yapılan 100 harika arasında yer alan, Cengiz Han’ın doğum yeri olan doğuya bakan bu heykeli gördükten sonra Zaisan Anıtı görmek için hareket edeceğiz. Geceleme Ulan Batur’da otelimizde.

3. Gün: Ulan Batur - Karakorum

Kahvaltımızın ardından bizi bekleyen özel aracımız ile 1220 yılında Cengiz Han’ın oğullarından biri olan Ögeday Kagan tarafında kurulan Karakurum’a hareket ediyoruz. Karakurum, 140 yıl boyunca Moğol İmparatorluğuna başkentlik yapmış ve sonrasında Çin akınlarında yok olmuş bir başkenttir. Tarihi kayıtlara göre Karakurum İpek yolu üzerinde bir çok kaşife, tüccara ev sahipliği yapmış tarihi bir bölgedir. 1586 yılında, gene Moğolistan’ın ilk Budist Tapınağı olan Erdenezuu Karakurum harabeleri yakınlarına kurulmaya başlamış ve bu manastırın birçok parçası bu harabelerden alınarak inşaatında kullanılmıştır. Günümüzde, Endenezuu halen Budistlere hizmet etmekte olup bir kısmı da müze olarak hizmet vermektedir. Gezimizin sonrasında akşam yemeğimizi alacağımız ve gecelememizi gerçekleştireceğimiz Ger kampına varıyoruz. Geceleme Kampımızda.

4. Gün: Karakorum - Orhun Vadisi

Kahvaltının ardından Orhun Vadisine yola çıkıyoruz. Orhun vadisinde bulunan Türk tarihinin Moğolistan coğrafyasındaki en büyük eseri olan Bilge Han Anıt Kompleksine Orhun Yazıtlarını görmeye gidiyoruz. Orhun Yazıtları, Göktürk Yazıtları ya da Köktürk Yazıtları, Eski Türkçe (𐰆𐰺𐰴𐰣∶𐰖𐰔𐱃𐰞𐰺𐰃) Türkleri'nin bilinen ilk alfabesi olan Orhun alfabesi ile Göktürkler tarafından yazılmış yapıtlardır. Birçok kişi ilk Türkçe yapıt olarak bilse de ilk Türkçe yapıt Çoyr Yazıtıdır. Orhun yazıtları Türkçenin tarihsel süreçteki gramer yapısı ve bu yapının değişimiyle ilgili bilgiler verdiği gibi Türklerin devlet anlayışı ile yönetimi, kültürel ögeleri, komşuları ile soydaşlarıyla olan ilişkileri ve sosyal yaşantısıyla ilgili önemli bilgiler içermektedir. Ziyaretimizin ardından Karakurum’a transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Ger Kampımızda.

5. Gün: Karakorum - Ulan Bator - Seul

Bu sabah erken saatlerde Ulan Bator havalimanına Seul uçuşumuzu yapmak için transfer oluyoruz. Kahvaltımızı paket olarak alacağız. Varışımızın ardından bilet ve bagaj işlemlerimizi yapıyor ve yerel havayolları ile gerçekleşecek olan uçuşumuzda yerlerimizi alıyoruz. Uçuşumuz yaklaşık 3 saat sürecek. Seul ‘e varışımızın ardından havalimanında bizi bekleyen özel aracımız ile buluşuyor ve otelimize hareket ediyoruz. Otele giriş işlemlerini yapıp dinlenmek üzere odalarımıza çekiliyoruz. Geceleme Seul’de otelimizde.

6. Gün: Seul

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından özel aracımızla şehir turumuza başlıyoruz. Göreceğimiz yerler arasında 1395 Yılında Jaseon Hanedanı’nın kurucusu olan Kral Taejo tarafından yaptırılan Gyeongbokgung Sarayı, şehrin kalbinde yer alan Insa Dong caddesi ve birçok pahalı markaya ev sahipliği yapan Myeong-Dong caddesi göreceğimiz yerler arasında olacak. Sonraki durağımız şehrin Namsan Bölgesi’nde bulunan 7934 metrekarelik içinde Hanok denilen Joseon Hanedanı döneminden günümüze kadar gelen geleneksel Kore evlerinin bulunduğu Namsangol Hanok Köyü, bu ziyaretimiz sonrası 262 metrelik Namsan Tepesi’ne çıkıp, buradan şehrin doyumsuz manzarasını seyrediyoruz. Şehir turumuzun ardından otelimize transfer oluyoruz. Serbest zamanımız olacak. Geceleme Seul’de otelimizde.

7. Gün: Seul - Almati

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Almatı uçuşumuzu yapmak için Seul havalimanına transfer oluyoruz. Bilet ve bagaj işlemlerimizin ardından uçuşumuz başlıyor. Yolculuğumuz yaklaşık 6 saat sürecek. Kazakistan’ın Almati şehrine varışın ardından bizi bekleyen özel aracımız ve yerel rehberimiz ile buluşuyor ve konaklayacağımız otelimize transfer oluyoruz. Serbest zamanımız olacak. Geceleme Almati’de otelimizde.

8. Gün: Almati

Sabah kahvaltı sonrası Almaati’den 40km uzaklıkta yerleşen Hunların Etnografik köyünde Kazakistan geleneksel adetlerini izleyeceğiz. Öncelikle “Shashu” adı verilen tören ile karşılanıyoruz. Ardından tarihi ve vatansever “Sarbaz Rukhy" takımının eşsiz bir at gösterisi performansını izleyeceğiz. Gösteri esnasında birbirinden farklı geleneksel hareketler sergilenecek, ayrıca gösterinin sonunda halk dansı performansı verilecek. Kazakistan’ın milli ekmeği saylan “Kavurdak, Cent, Kattama”ın nasıl yapıldığını göreceğiz. Öğle yemeğimizi geleneksel çadırlarda alıyoruz. Bu deneyimin ardından turumuzda sonraki durağımız yeşil bir tepede 1100 metre yükseklikte bulunan bir park olan Kok-Tobe ziyareti ile noktalayacağız. Burası yerli halk ve turistler arasında oldukça popülerdir. Teleferik boyunca bir gezintiye çıkacağız ve 10 dakika içinde şehrin muhteşem panoramik manzarasını seyredeceğiz. Dolu dolu geçen günümüzün ardından otelimize dönüyoruz. Geceleme Almati’de otelimizde.

9. Gün: Almati - Bişkek

Sabah erken saatlerde otelimizden ayrılıyoruz. Özel aracımız ile Kırgızistan sınırına gideceğiz. Almati’den ayrılmadan önce Panfilov Parkı’nı göreceğiz. II. Dünya Savaşı sırasında General Ivan Panfilov'un komutası altında Almatı bölgesinden insanlardan oluşan ve adını alan 28 Panfilov askerinden alan parkta kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Ardından ‘’Yeşil Çarşı’’ ya gideceğiz. Burada Kazakistan'da yaşayan farklı halkların ana lezzetlerini bulabileceğiniz gerçek oryantal bir pazarı tanımamız için fırsat olacak. Burada yiyecekleri deneyebilir ve açık bir şekilde yerel lezzetli ürünleri çok uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Sonrasında sınıra doğru yola çıkıyoruz. Gümrük noktasında pasaport kontrolü ardından Bişkek’e devam ediyoruz. Varışımızın ardından panoramik şehir turumuz olacak. Turumuzun ardından otelimize hareket ediyoruz. Serbest zamanımız olacak. Geceleme Bişkek’te otelimizde.

10. Gün: Bişkek - Taşkent

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından rehberimizin belirleyeceği havalimanına transfer için buluşma saatimize serbest zamanımız olacak. Buluşma saatinde bizi bekleyen özel aracımız ile havalimanına transfer oluyoruz. Yerel havayolunun tarifeli uçuşu ile Taşkent’e uçuyoruz. Taşkent’e varışımızı takiben bizi bekleyen aracımızla otelimize transfer oluyoruz. Geceleme Taskent’te otelimizde.

11. Gün: Taşkent - Semerkand

Sabah erken saatlerinde (kahvaltımızı kumanya olarak alacağız) ve Taşkent tren istasyonuna hareket edeceğiz. Afrosiyab Hızlı Treni ile Semerkant’a varışımızın ardından Semerkand şehir turumuza başlayacağız. Rotamızın ilk varış noktası Orta Asya Türk mimarlığının nadir örneklerinden biri olan Registan Meydanı olacak. Registan Meydanı üç medreseden ibarettir: Uluğbey Medresesi, Şiir-Dor Medresesi ve Tilla-Kari Medresesi. Registan Meydanını gördükten sonra fotoğraf molasının ardından gezimize devam ediyoruz. İslamiyeti Orta Asya’ya getiren Qusam Ibn Abbas’ın mezarının da bulunduğu efsanelere konu olan Shahi Zinda Kompleksi, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı ile Semerkand’ı kültürel anlamda zirveye taşımış imparatora adanmış Uluğbey Gözlemevi, Merkez Çarşı ve Gur Emir Mozalesi de şehir turu esnasında göreceğimiz yerler arasındadır. Geceleme otelimizde.

12. Gün: Semerkand - Buhara

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Buhara’ya hareket edeceğiz. Yolculuğumuz yaklaşık 4 saat sürecek. Buhara’ya varışımızı takiben Buhara şehir turumuza başlıyoruz. Buhara şehir turumuz sırasında, Bahaddin Nakşibendi Türbesi, Sitora-i Mohihosa Yazlık Sarayı, Chor Bakr Nekropolisi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından otelimize transfer ve geceleme otelimizde.

13. Gün: Buhara

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası çevre gezilerimize devam ediyoruz. BUHARA ŞEHİR TURU: Leb-i Havuz Külliyesi, Bolo Havuz Mescidi, Mir Arab Medresesi, Kalan Minaresi ve Mescidi, 15. Yüzyılda Asya’nın en iyi ve en önemli üniversitesi olan Uluğ Bey Medresesi ziyaret edeceğimiz yerler arasında. İpekyolu çayhanesinde çay seremonisine katılarak özel yöresel dans gösterilerini de izleyeceğiz. Akşam yemeğimizi turumuz esnasında alacağız. Sonrasında otelimize dönüyoruz. Geceleme otelimizde.

14. Gün: Buhara - Khiva

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Khiva’ ya hareket edeceğiz. Buhara – Khiva arası mesafe yaklaşık 450 km’dir. Khiva’ya varışımızı takiben öğle yemeğimizi yerel restaurantta alacağız. Günün devamında panaromik Khiva turu yaptıktan sonra otelimize transfer oluyoruz. Serbest zamanımız olacak. Geceleme Khiva ‘da otelimizde.

15. Gün: Khiva - Ürgenc - İstanbul

Sabah erken saatlerde otelimizden ayrılıyor ve dönüş uçuşumuzu yapmak için Urgenç havalimanına transfer oluyoruz. Kahvaltımızı paket olarak alacağız. Havalimanına varışımızın ardından Türk Havayolları tarifeli seferinde bilet ve bagaj işlemlerimizi tamamlayarak uçuşumuza başlıyoruz. Istanbul Havalimanına varışımızın ardından turumuz sona eriyor.

EK BİLGİLER

KATILIM ŞARTI

Bu gezimiz, en az 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur başlangıcının 20 gün öncesidir. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur, acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.

VİZE

Moğolistan & Kazakistan & Kırgızistan & Özbekistan

Umumi Pasaport - Vize gerekli değil

Yeşil Pasaport - Vize gerekli değil

Hizmet Pasaportu - Vize gerekli değil

Güney Kore

Umumi Pasaport - Kolay Vize

Yeşil Pasaport - Kolay Vize

Hizmet Pasaportu - Kolay Vize

Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun olması gerekmektedir.

SAĞLIK

Düzenli ilaç kullananların, ihtiyaçtan daha fazla ilacı yanlarında getirmeleri önerilmektedir. Çünkü ülkede her türlü ilaç bulunamıyor. Bunun yanı sıra ciddi bir sağlık sorununuz varsa (kalp, tansiyon, şeker vs.) doktorunuz tarafından imzalı bir belgeyi yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. Ayrıca çeşme suyu içmemeniz, ilk defa sizin açacağınız kapalı şişe su içmenizi öneririz.

UÇUŞ SÜRELERİ

İstanbul - Ulan Bator 08 sa

Urgenc - İstanbul 04 sa 15 dk

OPSİYONEL TURLAR & ETKİNLİKLER

Opsiyonel turlar ve Etkinlikler, servis aldığımız yerel acente tarafından en az 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmekte olup, katılım zorunluluğu bulunmamaktadır. Yeterli sayı sağlanamadığı takdirde geziler yapılamamakta veya Opsiyonel tur / etkinlik fiyatları, içerik, kullanılacak araç katılımcı sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Opsiyonel turların / etkinliklerin günleri ve saatleri, gidilecek yerlerdeki müze, ören yerlerinin veya mekânın açık/kapalı olma durumlarına ve hava şartlarına göre rehber tarafından değiştirilebilir.

KONAKLAMA

Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir.

3 kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan ve fiyatlandırma bölümünde belirtilen yaş grubuna uyan tek (1) çocuk için geçerlidir.

Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir menü ile sunulmakta olup, gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

PARA BİRİMİ

Özbekistan para birimi Özbekistan (UZS) somudur.

Kırgızistan para birimi Kırgızistan (KGS) somudur,

Kazakistan para birimi Kazakistan (KZT) tengesi

Moğolistan para birimi Moğol Tögrög’ü

Güney Kore para birimi Kore Won ‘udur.

Dolar ve Euro kolayca değiştirilebiliyor. Kredi kartı kullanımı çok yaygın olmamakla birlikte, kredi kart dolandırıcılığına karşı dikkatli olunmalıdır.

SAAT DİLİMİ

Özbekistan + 2, Türkiye’de saat 12 iken Özbekistan’da 14.00’dır.

Kazakistan +3, Türkiye’de saat 12 iken Kazakistan’da 15.00’tir.

Kırgısiztan +3 Türkiye’de saat 12 iken Kırgızistan’da 14.00’dır.

Güney Kore +6 Türkiye’de saat 12 iken K-Güney Kore’de 18:00’dır.

Moğolistan +5 Türkiye’de saat 12 iken K-Güney Kore’de 17:00’dır.

TELEFON KULLANIMI

Tüm cep telefonu operatörleri eğer telefonunuz uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir.

KIYAFET VE GEREKLİ EŞYALAR

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, şort ve pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

YEMEK KÜLTÜRÜ

Moğol,Özbek, Kırgız ve Kazak Mutfağı bizim damak zevkimize yakındır. Yemeklerimizi otelimizde ve en iyi restoranlarda alacağımız için hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız ayrıca gideceğimiz her yerde kapalı şişe suyu temin etme imkânımız olacaktır. Asla açıkta satılan yiyecekleri ve musluktan akan suyu tüketmemeliyiz. Konaklayacağımız oteller sağlık bilgisi bakımından üst düzey tesisler olduğundan bu riskler minimumdur Güney Kore’de Uzakdoğu yemek kültürüne ait bir mutfak hâkim. Sokak satıcılarından bir şey almamanızı öneririz. Bunun yanında gideceğimiz restoranlar ve otellerde alacağımız yemeklerin damak tadınıza uygunluğunu fark edeceksiniz.

AKTİVİTE DETAYLARI
AKTİVİTE KODU:
#131
LOKASYON:
Özbekistan
ULAŞIM
Uçak    Otobüs   
BULUŞMA:
İstanbul Havalimanı Dış Hatlar
BİTİŞ:
İstanbul Havalimanı Dış Hatlar
İPTAL POLİTİKASI:
ÖNEMLİ NOTLAR

Geçerli pasaportun olması ve/veya vize alınmış (vize gerekli destinasyon/pasaport için) olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan acente sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir.

Acente, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acente, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler.

Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından acente sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.

TARİH VE FİYATLAR

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapın15 Gün

Lütfen önce tarih seçiniz

BİLGİ
İSTEYİNİZ

BİLGİ
İSTEYİNİZ

15 Gün

​Bu program hakkında bilgi istiyorum
Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak formu doldurunuz.


En kısa zamanda bilgi gönderilecektir.DAHİL OLANLAR:


Türk Havayolları ile İstanbul – Ulan Bator / Urgenc- İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri
Yerel havayolları ile Ulan Bator – Seul ve Seul – Almati arası ekonomi sınıfı uçak bileti ve havalimanı vergileri
Yerel Havayolları ile Bişkek - Taşkent arası ekonomi sınıfı uçak bileti ve Taşkent – Semerkand arası tren bileti
Tüm şehirlerarası geçişler, havalimanı transferleri ve tur transferleri
Ulan Bator’da 1 – Karakurum’da 2 – Seul’de 2 – Almati’de 2 – Bişkek’te 1 – Taskent’te 1 – Semerkand’da 1 – Buhara’da 2 – Khiva’da 1 olmak üzere toplam 13 gece kahvaltı dahil konaklama
Karakurum’da 2 öğle ve 2 akşam yemeği , Almati’de 1 öğle yemeği ,Buhara’da 1 akşam yemeği ,Khiva’da 1 öğle yemeği
Programda belirtilen tüm geziler, müzeler ve ören yeri ziyaretleri ve giriş

HARİÇ OLANLAR:


Yurtdışı çıkış harcı ve sınır geçişlerinde alınabilecek harçlar ( 20 – 25 USD )
Otellerde mini bar ve diğer ücretli kullanımlar
Programda belirtilmeyen öğle ve akşam yemekleri
Dahil yemeklerde alınan içecekler
Kişisel harcamalar
Covid-19 Sigortası
Şoför tipleri 5-10 USD / kişibaşı günlük